makeit.co.il

מדריך מלא על חומרי יצירה ואומנות

חרוזים ואבני סברובסקי

חרוזים ואבני סברובסקי

חרוזים מאפשרים אפשרויות יצירה רבות. חרוזים יכולים להיות עשויים מחומרים שונים, כגון: פלסטיק, זכוכית, עץ, פימו, נייר, מתכת ועוד. את סוג החרוז לרוב בוחרים בהתאם ליצירה שאותה רוצים ליצור, בין אם זה תכשיט, שיבוץ בבגד, חפץ נוי וכדומה.
החרוזים היותר יקרים הם לרוב חרוזי סברובסקי. מדובר באבני קריסטל צבעוניות עם חיתוך מיוחד אשר מעלה את יופיה של כל עבודה.

חרוזי מעיכה

חרוזי מעיכה

אמנם מדובר בחרוזים אך הם לא נועדו לקישוט אלא מטרתם לסייע בסגירה או עצירה של החרוז על חוט ההשחלה. ממקמים את החרוז במקום הרצוי ומועכים אותו באמצעות פלייר כך שלא יזוז ממקומו.

חוט דייג

חוט דייג

חוט דייג או בשמו האחר חוט ניילון הוא חוט חזק אשר משמש לרוב להשחלה של חרוזים בגלל העמידות שלו ועצם היותו שקוף.
ניתן למצוא את החוט בעוביים שונים: 0.25 מ"מ, 0.30 מ"מ, 0.40 מ"מ, 0.50 מ"מ, 0.60 מ"מ, 0.80 מ"מ

פלייר

פלייר

כלי עבודה עם צבתות המשמש לאחיזה, כיפוף או משיכה של דברים שונים. חלק מהפליירים מכילים צבתות מיועדות לחיתוך.
פלייר המיועד לחיתוך נקרא קטר.
בפליירים משתמשים הרבה בעבודות עם חרוזים לצורך עיגול וכיפוף חוטי מתכת, מעיכת חרוזי מעיכה, חיבור סוגרים ועוד.

סכין יפנית

סכין יפנית

סכין עם להב נשלף הניתן להחלפה. ניתן להתאים את אורך הלהב שנשלף מהידית, כך למשל, ניתן לחתוך סרט איטום של חבילה מבלי לפגוע בתוכן שלה. כיוון שהלהב מחולק למספר חלקים לאורכו, ברגע שהוא נעשה קהה ניתן לשבור חלק ולעבור להשתמש בזה הבא אחריו. ברוב הסכינים ניתן לאחסן גם להבי חילוף בתוך הידית החלולה של הסכין. כאשר להב הסכין חד הוא מאפשר חיתוך חלק ומדויק.

דבק פלסטי

דבק פלסטי

דבק לבן אשר לאחר הייבוש הופך לשקוף (ניתן להשתמש בו כתחליף ללכה). משמש כמרכיב עיקרי להכנת עיסת נייר. בדבק משתמשים, בין היתר, ילדים כיוון שהוא לא רעיל וניתן לניקוי בעזרת מים.

סטיק

סטיק

דבק יבש המתאים להדבקת נייר. אינו חזק כמו הדבקים הנוזליים. הדבק אינו רעיל ומתאים לשימוש של ילדים.

דבק דו צדדי

דבק דו צדדי

דבק יבש המגיע לרוב כגליל עם הפרדה של נייר הניתן להסרה. ניתן למצוא במגוון עוביים. קיימים דבקים עם נפח (דבק דו צדדי ספוגי) וללא נפח. הדבק מאפשר הדבקה נוחה ונקייה.

דבק טקסטיל

דבק טקסטיל

דבק "גוטרמן" או דבק נוזלי המיועד להדבקת בדים, טקסטיל וחומרים על גבי בדים.

דבק מגע / סופר גלו

דבק מגע / סופר גלו

דבק נוזלי חזק המתייבש במהירות. משמש להדבקה של עור, פלסטיק, ועץ

נייר דבק

נייר דבק

– עשוי מנייר. ניתן לצבוע עליו עם צבעי אקריליק. מגיע במספר עוביים. משתמשים בו גם לתחימת צביעה על קירות כיוון שהוא אינו נדבק לקיר, אינו מקלף ואינו משאיר שאריות.

אקדח דבק / דבק חם

אקדח דבק / דבק חם

הדבק נרכש כמקל מוצק שמומס באמצעות אקדח דבק חשמלי. כאשר האקדח מתחמם הוא ממיס את הדבק. בעודו חם, הדבק דביק אבל לאחר מספר שניות הדבק מתקשה והופך למוצק.
לדבק חם יש שימוש חדש בתחום אלבומים וכרטיסים: המסת מקלות דבק חם צבעוניים והטבעה עליהם באמצעות חותמות גומי ומתכת

מכחולים

מכחולים

מכחולים הם מברשות המשמשות לציור וצביעה. ניתן למצוא מכחולים במבחר סוגים ומחומרים שונים, הן לחובבנים והן למקצוענים. ידית המכחול עשויה מפלסטיק או עץ. רוב הסיבים של המכחולים הם סינטטים אולם במכחולים המיועדים למקצוענים ניתן למצוא גם סיבים העשויים שערות מזנב סוס, פרוות סנאי, חמוס או שועל.

צבע אקריליק

צבע אקריליק

צבעי אקריל מתייבשים במהירות, ניתן לעבוד איתם על כל משטח והם קלים לשימוש. ניתן לדלל צבע אקריליק במים אבל כאשר הצבע מתייבש הוא נעשה עמיד למים. לרוב ניתן להוריד כתמי אקריליק מבגדים וממשטחים שונים באמצעות קילוף, אבל משטחים סופגים הם מוכתמים לתמיד.
השימוש באקריל אינו מומלץ לילדים כיוון שהצבעים יכולים להכיל פיגמנטים רעילים.

צבעי מים

צבעי מים

ניתן לצייר עם צבעי מים על משטחים שונים אך לרוב מציירים איתם על נייר אקוורל (נייר עבה שמותאם לספיגה). את צבעי המים ניתן למצוא בשתי צורות: צבע מוצק ויבש ובשפופרת. הצבע מתייבש במהירות. לרוב עובדים עם צבעי מים בשכבות כיוון שהייבוש הראשוני הוא בשכבה שקופה למחצה. הנייר שעליו מציירים מהותי לתוצאה הסופית כיוון שצבע הנייר והמרקם שלו משתקפים דרך שכבות הצבע.

צבעי שמן

צבעי שמן

צבעי שמן עמידים לאורך שנים וזמן הייבוש שלהם ארוך (לעומת צבעי אקריליק) ויכול לנוע בין מספר ימים למספר שבועות. עם צבעי שמן ניתן לצייר על בד פשתן או קנבס, כאשר על מצע הציור יש להיות מכוסה בכמה שכבות של חומר יסוד לבן (ג'יסו).
צבעי השמן הם צבעים מרוכזים מאוד ויש לדלל אותם. הדילול נעשה באמצעות טרפנטין. בסיום הציור (לרוב לאחר 3-6 שבועות) יש לצפות את הציור בשכבת הגנה (ורניש)

צבעי בד / טוליפ

צבעי בד / טוליפ

צבע תלת מימדי המתייבש במהירות. במקור נועד לציור על בד אך מתאים גם מתאים לציור על עץ, נייר, זכוכית ועוד. כשמציירים איתו על בד, לאחר הייבוש רצוי לגהץ את הבד על מנת לקבע את הצבע על הד. טוליפ זה השם המסחרי של צבעי בד.
טוליפ נצנצים לאחר הייבוש נעשה שקוף ורואים רק את הצבע של הנצנצים.

צבעי גואש

צבעי גואש

צבעי גואש הם צבעי מים בעלי גוון אטום. הם קלים לניקוי ומתאימים לשימוש של ילדים כיוון שהם אינם רעילים.
הצבעים אמנם נוחים לשימוש אך יש להם מספר חסרונות: הגוון של הצבע משתנה אחרי הייבוש. כמו כן צבעי גואש אינם עמידים ברטיבות ואם הציור בטעות נרטב הוא ייהרס

צבעי פסטל

צבעי פסטל

מקלוני צבע אשר נוהגים לחלק אותם לשלוש קטגוריות:
פסטל קשה – גירי פסטל / פחם סינטטי
פסטלים רכים
פסטל שמן אשר בעברית נהוג לכנות אותם צבעי פנדה (על שם המותג)
בתוך כל קטגוריה ניתן לעשות חלוקות נוספות בהתאם למרכיבים והשפעתם על אופי הציור. לפסטלים 3 דרגות איכות: לימוד, סטודנט ואמן. ככל שבצבע פסטל יש יותר פיגמנט כך הפסטל איכותי יותר והגוון שלו חד וברור יותר.

פחם

פחם

צבעי פחם מיועדים לציור על נייר וקיימים בשני סוגים: סינטטי וטבעי. הטבעי הוא בהיר יותר וחלק בצורתו כמו גיר ואילו הסינטטי כהה מאוד ומחוספס. הפחם נועד לציור על נייר אך לא על קנבס בגלל המרקם שלו. לאחר הציור יש לקבע אותו על מנת שלא ימרח. הקיבוע נעשה באמצעות ספרי מיוחד (פיקסאטיב)

דאס

דאס

חימר המתייבש באוויר (אין צורך באפיה). קל לעיבוד ולפיסול. לאחר הייבוש ניתן לצבוע אותו בצבעי אקריליק או גואש. בעת העבודה רצוי להרטיב את הידיים על מנת שהדאס יהיה רך ולא יתייבש מהר מידי.
את הדאס ניתן למצוא בצבע לבן או בצבע חום והוא מגיע באריזות של 1/2 ק"ג או 1 ק"ג.

פימו

פימו

חומר פולימרי צבעוני שניתן ליצור ממנו תכשיטים ואביזרים שונים. לפני שמעצבים, יש ללוש את החומר היטב כך שיהיה רך וגמיש. אם החומר עדין קשה מפוררים אותו לחתיכות קטנות ולשים כל חתיכה בנפרד. בסיום העיצוב, מקשים את החומר בתנור כ-30 דקות בחום של 100-130 מעלות. ניתן לצפות את הפימו בלכה להענקת ברק ושכבת מגן. הצבעים הכי טובים לצביעת פימו הם צבעי אקריליק.

סול

סול

חומר רך דמוי ספוג במגוון גדול של צבעים. חומר נוח לשימוש; אפשר לצייר עליו, לגזור אותו, להדביק אותו וליצור ממנו עבודות יצירה רבות.

לבד

לבד

בד רך וצבעוני ניתן לגזור אותו מבלי שייפרם ולכן הוא נוח לשימוש וליצירת בובות, אפליקציות ועוד.
ניתן למצוא גלילי לבד, חבילות של חתיכות לבד בצבעים שונים או חיתוכי לבד (צורות מוכנות מראש מלבד)

אקרילן

אקרילן

בד סינטטי המשמש כחומר מילוי של כריות, בובות, שמיכות ועוד. האקרילן בצורת משטח ובצורת ענן נפוח שניתן לפרק ולדחוס אותו

מוצרי נייר

מוצרי נייר

תחת הקטגוריה של מוצרי נייר ניתן למצוא מבחר רחב של סוגי נייר שונים בצבעים, טקסטורות ומידות שונות:ניירות לעיצוב אלבומים, מדבקות, נייר קרפ, בריסטול ועוד

מפיות נייר

מפיות נייר

מפיות נייר צבעוניות המשמשות לעיטור של קופסאות עץ, שעונים, כלי זכוכית, כרטיסי ברכה ועוד.

ניירות קיפול

ניירות קיפול

ניירות שמיועדים לקיפולי נייר (אוריגמי). מדובר בנייר דק וקל לקיפול. לרוב צד אחד הוא לבן והשני צבעוני. הצד הצבעוני יכול להיות בצבע אחיד או עם דוגמאות ברמות מורכבות שונות.

קרטון ביצוע

קרטון ביצוע

משמש כבסיס לעבודות יצירה ו/או לבניית מודלים. הקרטון הוא יחסית קל לחיתוך אך יש להיזהר בעבודה איתו כיוון שהוא נוטה להיקרע.

קאפה

קאפה

לוח נייר לבן עם קצף דחוס בתוכו. הלוח קל משקל וניתן לחיתוך בקלות באמצעות סכין יפנית.